Z našo starter kulturo ROŽI vam bo kisli nastavek za pripravo različnih stvari zagotovo uspel. Potem se začne vaše delo – spoznavanje moke, ki jo uporabljate; koliko vode potrebujete pri posamezni moki (moke se zelo razlikujejo med seboj!), kako hitro se vam droži podvojijo, ko jih »nahranite« … Ne obupajte, uspelo vam bo!
Recept: Kruh iz bele moke starter kulture ROŽI
Sestavine:
- 600 g moke
- 350 g vode
- 12 g soli
- 150 g matičnih droži (iz starter kulture ROŽI)
Najprej pripravite nastavek z ROŽI-jem
Za izvedbo tega recepta potrebujete že pripravljeno kislo testo, ki ste ga pripravili s starter kulturo ROŽI. To je potrebno pripraviti par dni vnaprej, ali pa ga imate stalno pripravljenega. Navodila najdete tukaj.
Če vaše matične droži hranite z rženo, polnozrnato ali kakšno drugo vrsto moke, si za pripravo belega kruha naredite drožni nastavek – od svojih matičnih droži vzemite en del in ga nahranite z belo moko, ki jo boste tudi v nadaljevanju pri pripravi kruha uporabili. Za to boste potrebovali najmanj 6 ur. Ko bodo vaše droži v kozarcu narasle, bodo lepo mehurčkaste in dišeče, so pripravljene za uporabo. Kako hitro bodo vaše droži »delale« je odvisno od več dejavnikov – kakšno temperaturo imate v prostoru, kjer jih hranite, tudi temperatura vode, ki jo dodajate ni zanemarljiva. Tudi vsaka moka se obnaša drugače. Z belo moko je malo drugače, kot s polnozrnato ali rženo.
Nato pa vse ostalo
Ko ste pripravili drožni nastavek in je lepo narasel (vsaj enkrat podvojil), natehtajte moko in vodo. Vse skupaj zamesite in pustite 20-30 minut v posodi na kuhinjskem pultu. Ta postopek ni nujen, ga lahko izpustite, bo pa zaradi tega testo lažje oblikovati.
Po 20 minutah testu dodate 150 g drožnega nastavka in sol. Vse skupaj zamesite in nato pustite vzhajati. Vmes lahko izvedete 4 serije prepogibov testa na vsakih 30 minut (testo najprej iz enega vogala privzdignete in potegnete čez sredino; to naredite eno za drugim, v vseh 4 vogalih). Nato pustite testo vzhajati še 3-6 ur. Če se je testo podvojilo, ga oblikujete (in pustite še enkrat vzhajati, lahko tudi v hladilniku čez noč) in date peči v segreto pečico na 230 °C za 20 minut, nato pa temperaturo zmanjšate na 200 °C in pečete še 30-40 minut. Kruh lahko pečete v zaprti posodi, na pekaču pečice, na šamotni plošči … Če imate parno pečico, lahko nastavite na program s paro, če je nimate, lahko na dno pečice postavite ognjevarno posodo z nekaj vode in jo daste v pečico, ko jo boste prižgali. Tako boste v pečici ustvarili paro. Posodo nato po 20 minutah odstranite iz pečice in kruh specite do konca. Vaš kruh bo na koncu omamno dišal in njegova skorja bo hrustljavo zapečena.
Lahko tudi malo drugače
Zgornje sestavine lahko uporabite tudi pri malo drugačnem postopku. V posodo, kjer boste oblikovali testo nalijte vodo in dodajte droži (ali drožni nastavek). Vse skupaj dobro premešajte, da se bodo droži v vodi »raztopile«. Nato dodajte moko in na koncu sol. Vse skupaj zamesite v enotno testo in nato pokrijte posodo s pokrovom ali s kuhinjsko krpo in pustite vzhajati 6-12 ur. Po tem času lahko kruh spečete ali pa testo najprej oblikujete v želeno obliko in nato pustite še 4 ure vzhajat. Nato kruh spečete v pečici.
Izdelava kruha ni mačji kašelj, ni pa težko
Veliko je odvisno tudi od temperature v prostoru kjer delate in nato vzhajate testo. Ne obupajte, če vam vaš prvi kruh ne bo všeč, okus ne bo pravi, skorjica ne bo dovolj hrustljava – ne bo čisto takšen kot ste si ga zamislili. Poskušajte, raziskujte, eksperimentirajte in zagotovo vam bo uspelo. Kislo testo ROŽI ne bo obupalo nad vami ?, samo vsake toliko časa mu morate nameniti 5 minut pozornosti, predvsem pa si zapisujte, kaj ste dodali, kako ste delali.