Grški jogurt oz. grški tip jogurta je vsem dobro poznan mlečni izdelek, ki je postal popularen predvsem zaradi svoje posebne teksture, okusa in predvsem večjega deleža beljakovin.
V osnovi se grški tip jogurta naredi na popolnoma enak način, kot običajen jogurt. Tudi tukaj so v zgodovini uporabljali predvsem ovčje mleko, ki pa ga je v zadnjem času skoraj povsem zamenjalo kravje. Prav tako pri samem procesu sodelujejo enake vrste bakterij, kot pri navadnem jogurtu, le da so v nekoliko drugačnih razmerjih, kar daje grškemu jogurtu nekoliko drugačen, morda manj kisel okus, kot ga ima navadni jogurt.
Ko je jogurt narejen, pa pridemo do pomembne razlike, vezane na postopek nastajanja izdelka. Pri nastajanju grškega tipa jogurta, le tega po tem, ko se mleko že spremeni v gost jogurt, postavimo v cedilo in poskrbimo, da kisla sirotka odteče. Tako odstranimo precejšnjo količine vode, jogurt postane bistveno bolj čvrst, posledično pa seveda bistveno poveča relativna vsebnost beljakovin, saj smo odstranili večjo količino vode, beljakovine pa so ostale. Seveda pa to pomeni tudi to, da iz dveh litrov mleka dobimo okrog 1 L grškega jogurta, ostane pa nam kisla sirotka, ki je prav tako zelo uporabna in polna hranil.
Naša starter kultura GRJO je namenjena nastanku grškega tipa jogurta. Enake bakterije, kot pri starter kulturi JOGO, le da v nekoliko drugačnem razmerju, povzročijo, da dobimo nekoliko drugačen izdelek, ki z odcejanjem sirotke da resničen užitek in pravo razmerje med kislostjo in kremastim občutkom pravega grškega jogurta, pa čeprav moramo nanj čakati nekaj več časa. Če se nam preveč mudi, ga lahko seveda pojemo še pred odcejanjem sirotke in bo ravno tako presegel vaša pričakovanja.