Velikokrat je naša želja, poleg dobrega in okusnega jogurta tudi to, da je gost in kremast. Pri tem le manjšo vlogo igrajo bakterije, veliko bolj pomembna pa je sestava samega mleka.
Predstavljamo vam nekaj osnovnih vodil in idej, ki vas bodo pomagale do gostejše strukture jogurta.
- Pustite, da jogurt stoji dlje časa na delovni temperaturi in tudi v hladilniku. Postal bo gostejši.
- Pustite, da mleko dlje časa vre, recimo vsaj 30 minut. S tem boste odparili kar nekaj vode in zgostili mlečne beljakovine. Slabost je, da boste za to porabili kar nekaj toplotne energije.
- Količino mlečnih beljakovin lahko povečate tudi tako, da mleku dodate mleko v prahu. S tem boste zgostili mleko, zato bo tudi končna strukura jogurta bolj gosta in kremasta.
- Ko naredite jogurt, ga postavite nad cedilo, da odcedite sirotko. Postopek se uporablja pri nastajanju grškega tipa jogurta. Z odstranitvijo vode se zgostijo mlečne beljakovine in maščoba, zato je tudi jogurt na koncu bolj gost.
- Vzemite mleko z več maščobe. Več, kot bo maščobe, bolj gost jogurt boste dobili.
- Dodajte sredstvo za zgostitev (agar, pektin, želatina). Pri tem morate upoštevati, da lahko bakterije nekatere sredstva za zgoščevanje tudi razgradijo.
Vsak poseg v procesu nastajanja jogurta pomeni tudi spremembo v okusu, občutku, ko jogurt poješ. Zato je najbolje, da postopke sami preizkusite in ugotovite, kateri vam najbolj ustreza.